Ochotnicza Straż Pożarna w Goląszy-Brzękowicach została założona pod koniec czerwca 1935 r. Znajduje się ona na granicy dwóch miejscowości Goląsza Górna i Brzękowice Górne.
Do jej powołania przyczynił się pożar, który miał miejsce w domu pana J. Boronia w Goląszy Górnej. Wśród założycieli byli: Wiktor Twardokęs, Józef Mańka, Bolesław Wypych, Edward Wierzbicki i Józef Dziuba. Wybrany na pierwszym zebraniu ogólnym Zarząd składał się z 5 osób. Naczelnikiem nowo powstałej OSP został Józef Mańka, a zastępcą naczelnika Bolesław Wypych. W momencie powstania OSP Golasza-Brzękowice liczyła 25 druhów.

Na początku druhowie umundurowanie kupowali na własny koszt. Ci którzy występowali z szeregów OSP, przekazywali je na własność straży. Pierwsze wyposażenie w postaci pompy ręcznej wraz z kompletem węży ssących, węży tłoczących, prądownic, siekier, toporków, drabin otrzymano z Komendy Powiatowej w Będzinie. Do pożaru wyjeżdżano prywatnymi końmi i wozem. Cały sprzęt, jaki posiadaliśmy był umieszczony w prywatnych budynkach.

W czasie II Wojny Światowej nasza OSP brała udział w gaszeniu słynnego pożaru w Toporowicach po katastrofie tajnej broni testowanej przez Nazistów na lotnisku w wojskowym w Mierzęcicach. Prawdopodobnie miała wtedy miejsce katastrofa pierwszego samolotu z napędem odrzutowym Messerschmitt Me 163.

W 1957 r. u państwa Kędziorów (Brzekowice Górne) doszło do dużego pożaru powstałego podczas ćwiczeń samolotu wojskowego. Spłonęły wtedy 3 stodoły i dom. Wystąpiło wtedy duże zagrożenie dla całej wsi (domy i stodoły były zbudowane z drewna i ich dachy były pokryte słomą). W gaszeniu pożaru brały udział jednostki z Komendy Powiatowej w Będzinie i okoliczne jednostki OSP łącznie około 12 jednostek Straży Pożarnej.

W 1958 r. OSP otrzymało z Komendy Powiatowej pierwszą motopompę spalinową wraz z wyposażeniem i bojową przyczepkę do ciągnika rolniczego.

W 1960 r. nasza OSP obchodziła jubileusz 25-lecia istnienia. Społeczność Goląszy i Brzękowic ufundowało jednostce sztandar. Jego wykonawcą był Henryk Jagoda. Jubileusz 25-lecia działalności połączony z uroczystością wręczenia sztandaru był wielkim środowiskowym wydarzeniem, na które zaproszono okoliczne drużyny OSP oraz przedstawicieli władz lokalnych.

W 1970 r. wybudowano w czynie społecznym na terenie Brzękowic i Goląszy dwa zbiorniki przeciwpożarowe. Ich wykonanie zostało częściowo sfinansowane ze środków PZU. Wskutek nie nieuregulowania praw własności lokalizacji, w późniejszych latach zbiorniki zostały zlikwidowane przez właścicieli gruntów.

W tym samym roku z inicjatywy OSP i społeczeństwa zaczęto czynić starania o plac pod budowę remizo-świetlicy. Miejsce takie zostało przydzielone przez ówczesnego Prezesa GS Łagisza Pana Józefa Koszeleskiego na pograniczu Brzękowic i Goląszy. Dzięki czemu rozpoczęto budowę remizo-świetlicy. W ciągu następnych trzech lat wybudowano budynek OSP spełniający podstawowe funkcje obiektu straży pożarnej. Na parterze powstały: dwa garaże na wozy bojowe, pomieszczenia magazynowe, pokój zarządu, kącik pamięci OSP i szatnia. Na piętrze: sala zebrań, pomieszczenia rekreacyjne, balkon i klatka schodowa.

W 1982 r. Komenda Rejonowa przekazała dla OSP drugą motopompę z wyposażeniem oraz narzędzia do drobnych napraw. Rok później otrzymaliśmy używany samochód bojowy STAR A-25.

20 października 1985 r. jednostka OSP w Goląszy-Brzękowicach świętowała jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji uchwałą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach z dnia 15.X.1985r. nadano jej ZŁOTĄ ODZNAKĘ Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Katowickiego. Na uroczystości jubileuszowe zostały zaproszone okoliczne drużyny strażackie.
W 1987 r. po 12 latach użytkowania remizy uznano dotychczasowy standard obiektu za niewystarczający i mało funkcjonalny. Dlatego też w marcu 1987 r. Społeczny Komitet Rozbudowy Remizo-Świetlicy zwrócił się do Zarządu Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" w Łagiszy o wyrażenie zgody na dobudowę części socjalnej do istniejącego budynku. Zgodę otrzymano. Następnie zlecono wykonanie dokumentacji technicznej i kosztorysowej. Wkrótce przystąpiono do prac przygotowawczych. Zgromadzono potrzebne materiały budowlane, wykonano niezbędne prace wyburzeniowe i rozpoczęto budowę.

W 1994 r. jednostka OSP otrzymała z Komendy Rejonowej w Będzinie samochód ŻUK. Niezbędny w sprawnym funkcjonowaniu jednostki pożarniczej.

4 maja 1996 r. jednostka OSP w Goląszy-Brzękowicach świętowała jubileusz 60-lecia istnienia. Na uroczystości jubileuszowe zostały zaproszone okoliczne drużyny strażackie, Koła Gospodyń Wiejskich z Goląszy Górnej i Brzękowic Górnych, a także społeczność Goląszy i Brzękowic. W 1996 r. nasza OSP liczyła 40 druhów.

W 1997 r. nasza jednostka brała udział w usuwaniu skutków powodzi w Raciborzu.

W 1999 r. otrzymaliśmy wóz bojowy STAR 200 GBA 4/8. Był to karasowany star z beczkowozu, dzięki czemu mamy duży zbiornik na wodę 4000l. Nie był to nowy samochód, ale w tamtych czasach spełniał on nasze wymagania.

W 2001r. nasza jednostka została wciągnięta do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

15 marca 2004 r. dzięki usilnym staraniom naszego prezesa Tadeusza Baci i ówczesnego wójta gminy Psary Mariana Kozieła dostaliśmy nowy samochód STARA 244 GBA 2,5/16. Otrzymaliśmy go z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Skoczowie. Nie był to nowy pojazd, a 13 letni, ale był znacznie młodszy od poprzedniego. Poprzedni pojazd został przekazany do sąsiedniej jednostki OSP w Twardowicach.

19 czerwca 2005 r. jednostka obchodziła jubileusz 70-lecia istnienia. W uroczystościach brali udział między innymi Starosta Będziński oraz Posłowie na Sejm RP. Na uroczystości jubileuszowe zostały zaproszone także okoliczne drużyny strażackie, Koła Gospodyń Wiejskich z Goląszy Górnej i Brzękowic Górnych a także społeczność Goląszy i Brzękowic. Uroczysta msza święta była prowadzona przez kapelana strażaków Powiatu Będzińskiego w asyście gminnego kapelana i proboszczów z Dąbia oraz Siemoni. Po uroczystej mszy świętej nastąpił przemarsz do remizy na wspólną zabawę.

4 listopada 2006 odbyło się uroczyste przekazanie lekkiego samochodu pożarniczego Fiat DUCATO. Zastąpił on wiekowego i wysłużonego Żuka. Nowy pojazd trafił do naszej jednostki dzięki usilnym staraniom naszego Prezesa Tadeusza Baci i obecnego wójta Gminy Psary Mariana Kozieła.

3 marca 2007 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Podczas tego zebrania w nasze szeregi wstąpiła duża liczba młodzieży, dzięki czemu powstała MDP chłopców oraz pierwsza w dziejach naszej jednostki MDP dziewcząt.

Od czerwca 2008 r. OSP Golasza-Brzękowice posiada Selektywny System Alarmowo-Wywoławczy.

W 2015 r. dzięki staraniom Prezesa Tadeusza Baci i wójta Tomasza Sadłonia dokonano renowacji karoserii naszego STARA. Wykonała go firma Bonex z Kamienicy Polskiej. W ramach prac modernizacyjnych wykonano nadwozie pożarnicze typu GBA 2,5/16 na ramie dotychczasowego samochodu STAR 244.

W tym samym roku, 10 października miały miejsce obchody 80-lecia działalności OSP. Podczas uroczystości wręczono nowy sztandar, a także odznaczono medalami naszych strażaków-ochotników. Z okazji jubileuszu OSP Golasza-Brzękowice otrzymała od samorządu gminy 10 nowych szafek na bojową odzież strażacką.

W latach 2013-2016 odbył się podzielony na kilka etapów remont remizy. Cały budynek zyskał nowy blask od posadzki w garażach poprzez wymianę instalacji elektrycznych, remontu kuchni, sali bankietowej, klatek schodowych, pomieszczeń OSP, warsztatu i magazynu. Zwieńczeniem tych prac było odnowienie elewacji budynku i zamontowaniu na niej płaskorzeźby św. Floriana które zostało podświetlone.